Preskoči na glavni sadržaj

EKSKLUZIVAN INTERVJU – EDINA BEGIĆ: Kako postati uspješan sportista, odličan student i dobar čovjek

Edina Begić, porijeklom iz Bratunca, uspješna je sportistkinja u Sjedinjenim Američkim Državama. Vlasnik je mnogo rekorda i priznanja. 

Pored svega ona je odličan student i dobra osoba. Pristala je ekskluzivno govoriti za portal Moje Podrinje (www.mojepodrinje.com):


Moje Podrinje: Gospođice Begić, uspješna ste sportistkinja, odličan student, vlasnik mnogih rekorda, a ipak skromna osoba sa puno prijatelja, kako postižete da sve ovo održite  zajedno?

Edina Begić: Da ste mi prije nekoliko godina rekli da postoji mogućnost da igram odbojku u Sjedinjenim Američkim Državama, iskreno ne bih Vam vjerovala. Kao dijete uvijek sam bila zainteresovana za sport i to je nešto što me privlačilo. Voljela sam se takmičiti, ali naravno i pobjeđivati. Znala sam da uz treniranje jedino mogu nešto dobiti, a ništa izgubiti. Odbojka je ono što me je na neki način ispunjavalo pored škole koja je uvijek bila na prvom mjestu. Ja sam sada student Međunarodnih Poslova ovdje na Univerzitetu Arkansas u Little Rock-u, za koji i igram odbojku. Odbojka, teretana, dodatni individualni treninzi, a onda škola, predavanja i pripremanje ispita oduzimaju dosta vremena i mogu reći da je poprilično sve to teško uskladiti, ali ako imaš neki zacrtan cilj koji želiš postići uz pomoc trenera, porodice i prijatelja dosta je lakše. Rezultate koje sam do sada ostvarila nisu samo moji, već rezultati svih onih koji su me podržavali i radili sa mnom, te rezultati mojih suigrača bez kojih ne bih bila u mogućnosti da postignem ono što jesam.

Moje Podrinje: Mnoge mlade sportiste koji imaju velike nade u BiH, zanima kako je išao Vaš put do ovih uspjeha koje sad postižete?

Edina Begić: Sve je to počelo nekada davno u Osnovnoj školi „Branko Radičevic“ u Bratuncu. Trener Nenad Petrović je bio zaslužan za osnivanje kluba ZOK „Bratunac“ koji i danas dan postoji i broji veoma talentovane mlade igračice. Uz njegovu pomoć i svoj rad na terenu, uspjela sam da ostvarim rezultate koji su predhodili. Odbojka me je mnogo naučila, jer kao timski sport moraš da radiš i da se boriš za isti cilj sa svojim suigračima. Mnogo dobrih prijatelja i taletentovanih sportista imala sam priliku da upoznam, i sa kojima i danas dan imam kontakt. Neki od njih sada su jako uspješni odbojkaši i odbojkašice, koji postižu izvrsne rezultate, kako u Bosni i Hercegovini tako i šire. Međutim, veliki doprinos u mom odlasku u SAD imala je Amila Baraković koja sada igra u odbojkaškom klubu u Tuzli. Prije nekoliko godina ona je bila ta koja je nosila dres univerziteta na kojem sam ja sada, tako preko njene preporuke dobila sam priliku da upoznam sadašnje trenere i mogućnost sportske stipendije koja je na neki način prestižna ovdje u Americi. Treningom, radom i vjerom u sebe sve je moguće, ali ne i lahko jer je puno prepreka koje se trebaju preći.

Moje Podrinje: Kakva su Vaša sjećanja na djetinjstvo u Bratuncu, Podrinju, odnosno Bosni i Hercegovini?

Edina Begić: Bratunac je jedan lijep grad i često ga se sjetim. Puno uspomena kako za školu tako i za odbojku me veže za njega. Mnogo dobrih prijatelja koji se teško zaboravljaju tamo sam stekla. Lijepo se sjetiti i nekako kroz uspomene vratiti vrijeme na dane kada sam bila dijete. Ovom prilikom htjela bih se zahvaliti svojim roditeljima Neziri I Refiku koji su me naučili da cijenim male stvari u životu i poštujem ljude oko sebe, te i na podršci koju sam dobila a i još uvijek dobijam iz dana u dan. Iako sam sada u Americi, Bosna i Hercegovina je u srcu i mnogo toga nedostaje, tako da se nadam da će vrijeme do nove posjete kući brzo proći.

Moje Podrinje: Kakvi su Vam planovi za budućnost?

Edina Begić: Ja sam trenutno treća godina na fakultetu,  tako da mi ostaje još jedna godina do završetka studija. Također, još jednu godinu ću biti u mogućnosti igrati odbojkašku univerzitetsku ligu ovdje u Americi, i puno toga ja, ali i tim imamo u planu za sljedeću godinu. Želimo dostići na završni NCAA turnir za koji svi timovi igraju. Nakon završetka studija mogu Vam reći da će doći vrijeme za možda još jednu veliku odluku. Da li ću nastaviti igrati profesionalnu odbojku ili da li ću se posvetiti nekim drugim stvarima u životu to ćemo još da vidimo, a do tada nadam se će 2014 godina donijeti mnogo lijepih trenutaka i mnogo drugih pobjeda.

Moje Podrinje:  Šta savjetujete mladim ljudima u Bosni i Hercegovini?

Edina Begić: Ovaj intervju mi je pomogao da se ustvari prisjetim svog djetinjstva, odbojke, škole, prijatelja, mnogo lijepih i teških situacija, i kako je sve to počelo. Mogu reći da nije bilo lahko i da je sve to zahtjevalo puno rada, discipline, odricanja ali naravno i podrške roditelja, porodice, prijatelja i brata Edina Begića. Kroz čitav svoj rad i odbojkašku karijeru uvijek sam imala jednu izreku koja mi je iz dana u dan bila motivacija, a glasi : „Ono u šta vi vjerujete da možete, to ćete i postići.“ Prepreka će biti, i to možda ne jedna, već više njih, pa samim  tim, mladima u Bosni i Hercegovini bih preporučila da vjeruju u sebe, da rade naporno i kad je najteže, a rezultati će da dođu kad se najmanje budu nadali.


Zahvaljujemo Vam se na saradnji i želimo Vam puno uspjeha u budućnosti.

Izvor: mojepodrinje.com

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.