Preskoči na glavni sadržaj

PONOSNI PODRINJAC: Dautbašić Nedis - dobitnik priznanja „Srebrena značka“ Univerziteta u Sarajevu

Na svečanoj promociji 09. novembra 2013. godine u dvorani "Juan Antonio Samaranch" u Sarajevu dodijeljeno je 7.097 diploma diplomantima, magistrantima i doktorantima Univerziteta u Sarajevu koji su u protekloj 2012./2013. akademskoj godini završili prvi, drugi i treći ciklus visokog obrazovanja. Najuspješnijim studentima svakog fakulteta i akademije uručena su priznanja "Zlatna značka", "Srebrena značka" te "Povelja Univerziteta u Sarajevu". Među najuspješnijim studentima i ove godine su bili i studenti stipendisti Fondacije „Izvor nade“. Obavili smo razgovor sa jednim od njih.


• Možete li nam se predstaviti?

Moje ime je Nedis Dautbašić. Rođen sam 25. jula 1989. godine u Srebrenici. Završio sam Behram-begovu medresu u Tuzli, i nakon srednje škole sam upisao Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, odsjek za Elektroenergetiku, gdje sam završio I i II ciklus studija. Trenutno studiram na Internacionalnom Burč Univerzitetu, na Elektrotehničkom fakultetu, III  ciklus.

• Na nedavnoj održanoj promociji diploma diplomantima, magistrantima i doktorantima Univerziteta u Sarajevu dobili ste priznanje „Srebrena značka“. Da li je bilo teško postići takav uspjeh?

Kada se čovjek dovoljno potrudi onda može mnogo da postigne. Najvažnije je imati cilj šta želimo, raditi na tome i naravno osloniti se na Allaha, dž.š..

• Ko vam je bio najveća podrška tokom studiranja?

Svakako da je to bila moja porodica. Veoma sam zahvalan majci i neni, koje su i mene i sestre i brata uvijek savjetovale da učimo u školi i budemo najbolji. Pored porodice posebno se zahvaljujem Fondaciji „Izvor nade“, jer sam bio njihov stipendista tokom ovih pet godina studija. Upravo su se oni brinuli o ambijentu u kojem sam živio ovdje pet godina.

• Šta za vas predstavlja Fondacija „Izvor nade“?

Fondacija „Izvor nade“ je tokom mojih studentskih dana preuzela ulogu koju je imala Behram-begova medresa u Tuzli dok sam bio srednjoškolac, odnosna majka i nena ranije. Zaista su se pobrinuli da ovdje u Sarajevu, najvećem gradu u BiH, živim u jednom zdravom, neiskvarenom ambijentu. Sa svojim aktivnostima su se pobrinuli da slobodno vrijeme iskoristim za dobre stvari.

• Da li ste zadovoljni aktivnostima koje organizuje Fondacija „Izvor nade“?

Naravno da sam zadovoljan, jer su te aktivnosti najviše pomogle meni. Rado sam se odazivao na brojne aktivnosti koje organizuje Fondacija, i ako Bog da, i u budućnosti će mi biti drago da budem dio ove Fondacije. Način na koji su mi pomogli je moj motiv da i ja nekom pomognem.

• Kako ste se odlučili da upišete doktorat na Burč Univerzitetu?

Kako sam već spomenuo I i II ciklus studija (Bachelor i Master) sam završio na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu. Međutim kod upisa doktorata presudna je bila činjenica da doktorat zahtjeva više istraživačkog rada, a Burč Univerzitet ima izvanredne uvjete za to, u koje sam se već uvjerio.

• Kakav je vaš pogled na budućnost naše zemlje ?

Nadam se da će mnogi u našoj zemlji prepoznati rad Fondacije. Našem društvu su potrebne nove ideje i drugačiji način razmišljanja, poštenje i odgovornost. Samo na takav način možemo biti uspješni. Tako da vjerujem da dolaze bolja vremena, ali se svi moramo više potruditi. Smatram da je to naša dužnost prema onima koji su dali živote za ovu zemlju, među kojima je i moj otac.

Izvor: izvornade.com

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.