Rijeka Drinjača je u istoimenom naselju na dva mjesta uništila magistralni put. Saobraćaj se odvija jednom trakom. Nekoliko kilometara prema Konjević-Polju, rijeka Jadar je poplavila desetine kuća, njiva i radnih mašina.
Jučer smo zatekli stanovnike koji su čistili objekte i pokušavali da spasu ono što se spasiti može. Kazuju nam da ne pamte ovakve poplave.
Ne spavaju u kućama
Dalje, u naselju Cerska, najgora je situacija. Desetine klizišta potpuno su uništile putnu komunikaciju u ovom naselju. Jučer smo pokušali doći do centra ovog naselja, ali, na jednom mjestu je put potpuno uništen put. Presječen je lokalnom rijekom.
Nevzeta Talović stanuje stotinjak metara od rijeke. Iznad njene kuće se aktiviralo klizište.
- Tokom dana budem ovdje, ali spavamo gore, u drugoj kući. Ujutro sam ustala i vidjela klizište. Moglo nam je odnijeti kuću dok smo spavali. Vidite da je gore put potpuno uništen. Gore prema Cerskoj morate zaobilaznim putem, kazala nam je Nevzeta.
I krenuli smo zaobilaznim putem. Makadamom. Prolazimo pored brojnih odrona, klizišta i poplavljenih područja. Spuštamo se u Cersku. Ispred kuće, sa bebom u naručju, zatičemo učiteljicu Nizamu Sejmenović. Kuća joj je poplavljena. Ostali su šljunak, kamenje i mulj.
- Nama su trenutno ovdje potrebne mašine kako bismo očistili ove nanose. Ostaloga, hvala Bogu, imamo. Za sada bi nam bila potrebna i hrana i pelene za bebe, kazala nam je Nizama, dodajući da je jučer ujutro počela nastava u Cerskoj, te da je na časove došlo 16 djece.
Nekoliko stotina metara dalje zatičemo Raziju Hasanović. Igra se sa unukom. Aktiviralo se klizište iznad njene i kuće njene komšinice. Već je uništen jedan pomoćni objekat. Razija ne smije prespavati u svojoj kući.
Vozimo se dalje. Zastajemo na jednom brdu i gledamo u jedno od najstravičnijih mjesta - zaselak Čelebići. Klizište je potpuno progutalo nekoliko kuća i lokalnu džamiju. Iz zemlje viri tek munara. U jednoj od kuća je preminula nena Hanifa Čelebić.
Zuhdija Hasanović je Hanifu voljela kao svoju majku. Svakog dana u 8 i u 13 sati Zuhdija je davala inzulin Hanifi.
- Svaki dan odem, obiđem je, uradim šta mogu. Pošla sam u 18 do 8 da joj dam inzulin, kada sam pogledala, neke njive sve zaplavile. Zovu me iz Hasanovića i govori narod da ne idem tamo. Kad sam došla, niti džamije, ni kuće, samo munara stoji. Kada sam se vratila, onesvijestila sam se, ispričala nam je Zuhdija, koja u Cerskoj bez ikakvog primanja živi sa kćerkom. Zuhdija je, baš kao i još 15 porodica, morala napustiti Čelebiće, jer prijeti klizište.
Čelebiće je napustila i 76-godišnja Rahima Čelebić. Živjela je nedaleko od zatrpane džamije.
- Najviše sam tu, sine, voljela da živim, jer je moje dijete poginulo na liniji... Vidiš ona brda gore? Poginuo u srijedu, a donijeli ga za sedam dana. Živim sama, kazala nam je Rahima.
Veli, kada se aktiviralo klizište, u jedan sat poslije ponoći, ona je pala s kreveta. Mislila je da je slučajno, u snu, pala. Nastavila je spavati.
- Kad opet! I udari me u glavu. Otvorim prozor, a zemlja mi je uz kuću. Ja sam uzela trnokop i od jedan do pola pet radila, da otkopam, da mogu izaći, ispričala nam je Rahima.
Teška situacija je i u brojnim bratunačkim naseljima, koja se nalaze pored rijeka i potoka. Mnoge kuće su poplavljene, a usjevi i plastenici uništeni. U naselju Lolići smo zabilježili kuće i plastenike pod vodom. Slična situacija je i u Potočarima kod Srebrenice, gdje su se izlili brojni potoci te poplavili kuće i imanja. Memorijalni centar žrtvama genocida je netaknut.
Odsječena naselja
Jučer smo pokušali doći da naselja Slatina, koje je od Srebrenice udaljeno 20-ak kilometara. No, klizišta su na nekoliko mjesta presjekla putnu komunikaciju.
- Nekoliko sela je odsječeno. Mi se borimo da im dostavimo osnovne životne namirnice. Imamo ogroman broj klizišta. Imamo slučajeve da su pokrenuta čitava sela. To je najveći strah. Imamo jedno kompletno selo u Sućeski, koje je sišlo u rijeku, praktično zaustavilo rijeku i stvorilo jezero. To predstavlja opasnost za sela koja su niže, ispričao nam je jučer Muhizin Omerović, zaposlenik Opštine Srebrenica, koji vodi brigu o ugroženim stanovnicima.
On navodi da postoje i odsječena naselja koja su udaljena 40 kilometara od Srebrenice, te da njihovi stanovnici namirnice mogu kupiti jedino u ovom gradu.
U Janji čiste kuće i dvorišta
Rijeka Janja se nakon velikih padavina i poplava povukla u svoje korito. U istoimenom povratničkom naselju, koje je smješteno nedaleko od Bijeljine, hiljade stanovnika su počele čistiti svoje kuće, podrume, dvorišta, te uređivati imanja. Na nekim mjestima, voda se još nije povukla. Admir Gruhonjić, stanovnik Janje, za naš list kaže da su svi Janjari u šoku, jer nikada niko, a ni oni najstariji stanovnici, nije zapamtio ovakvu poplavu.
- Trenutno nam je veliki problem nedostatak pumpi kako bismo vodu izbacili iz kuća i podruma. Također, u ovom naselju nedostaje higijenskih stvari i pomagala za čišćenje. Ako neko bude organizovao neku akciju za Janju, neka zna da su nama ove stvari potrebne, kazao nam je Admir. On navodi da su poplave nanijele ogromne štete usjevima.
- Želim naglasiti da nama tek dolazi veliki problem. Većina ljudi u ovom kraju, kako je poznato, živi od poljoprivrede. Svi usjevi su uništeni. Pitam se, od čega će živjeti? Neki imaju kredit ili pozajmicu za usjeve od kojih su očekivali prinos. Sada su im ostali dugovi, kaže Admir, te poziva nadležne da pomognu stanovnicima Janje.
Izvor: Oslobođenje