Preskoči na glavni sadržaj

U SREBRENICI OPET PROBLEMI: Otvorena inat crkva u Potočarima uprkos protivljenju mještana Bošnjaka…

Crkva u Dugom polju ili na Budaku u neposrednoj blizini Memorijalnog centra Potočari u Srebrenici, danas je, nakon tri godine gradnje otvorena. Crkva koja je, od kada su joj postavljeni temelji, kamen međunacionalnog spoticanja, danas je dokaz da bh. vlasti ali i međunarodna zajednica zatvaraju oči pred svim što se u Srebrenici dogodilo. Tvrde ovo preživjele žrtve srebreničkog genocida i predstavnici nevladinog sektora.




Nekolicina ljudi i mnogo više srbijanskih zastava danas na otvaranju crkve u naselju Budak kod Potočara. Samo nekoliko metara od masovnih grobnica u kojima su pronađeni posmrtni ostaci Bošnjaka ubijenih u julu 1995. godine. Jednima je novoizgrađena crkva odraz potrebe vjernika i slobode vjere, drugima samo inat. Načelnik Općine Srebrenica kaže, dokazalo se to i danas. “Imali smo neke parade, neke najarcane djece, da kažem, koju neko manipulira. Sa zastavama srpskim, sa majicama sa slikama Karadžića i Mladića prolaze i marširaju kroz Potočare i Srebrenicu kako bi došli na otvaranje te crkve” - rekao je za TV1 načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković.

Preživjele žrtve genocida su ogorčene. Kažu ovo je samo nastavak progona Bošnjaka iz Republike Srpske. "Koji smo put poniženi i od međunarodne zajednice i čitavog svijeta. Prvo su nas pobili i protjerali, danas grade novu Palestinu na prostorima BiH.“ - tvrdi Hatidža Mehmedović, predsjednica udruženja Srebreničke majke.

Gradnja crkve od početka je bila političko pitanje. Temelji su postavljeni prije tri godine i unatoč svim naporima općinskih vlasti i međunarodne zajednice da se gradnja crkve zaustavi ili makar izmjesti, Vlasti RS-a na sve su se oglušili. Hatidža Mehmedović, predsjednica udruženja Srebreničke majke kaže da u tom entitetu je tako da za jedne zakon postoji, za druge ne postoji. A Almir Salihović iz Koalicije “1. Mart” dodaje da je samo pitanje vremena kada će oni koji grade ovakve objekte početi sami da ih ruše i uklanjaju jer će biti prepušteni zubu vremena koji će ih odnijeti sa sobom jer ovaj narod neće moći finansirati održavanje takvih objekata. Općinski načelnik ipak naglašava da, ni on, a ni zajednica, nemaju ništa protiv gradnje vjerskih objekata. Kada oni služe svojoj svrsi.

Ova crkva, tvrdi, za tu namjenu nije izgrađena. “Ona je najviše izgrađena šehidima Memorijalnog centra Potočari. Oni su najbliži toj crkvi. Tu svakako nema onih koji bi eventualno mogli upražnjavati svoje vjerske potrebe.” - dodaje Duraković. Činjenice govore da tu, na međi između naselja Budak i Dugo Polje, srpskog stanovništva skoro i nema.

Potvrdila je to i jedna od starijih mještanki naselja Budak koja kaže da je na tom predjelu uvijek bilo više muslimanskog življa, a manje Srba. I u Dugom Polju i u naselju Pečište. Crkva je izgrađena na privatnom posjedu Dušana Ilića, a otvorena je danas u organizaciji Srpske pravoslavne opštine Srebrenica.

Izvor: TV1

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.