Preskoči na glavni sadržaj

Janji vraćeni nazivi ulica Salke Bajrića, Hamdije Čemerlića, Huse Skokića...

Današnja odluka Skupštine Grada Bijeljina o izmjeni naziva ulica u najvećoj povratničkoj zajednici, Janji, u tom naselju na obalama istoimene rijeke i Drine ocijenjena je kao historijska.

U vrijeme agresije na BiH, nakon rušenja dvije janjanske i pet bijeljinskih džamija, tadašnja Vlada RS donijela je odluku o promjeni naziva ulica.


Tako su nazivi ulica sa imenima srpskih junaka zamijenili ulice sa imenima partizanskih heroja i drugi zaslužnih građana iz reda bošnjačkog naroda i to u Janji u kojoj je popisu stanovništva iz 1991. godine živjelo 99.7 posto Bošnjaka.

Od 1993. godine do danas u Janji su bile ulice Srpske vojske, Njegoševa, Zmaj Jovina, Vojvode Stepe, Cerska, Marka Kraljevića, Miloša Crnjanskog...

Ubuduće će pomenute ulice, ali i još neke druge zamijeniti prijeratni nazivi ulica Salke Bajrića, Huseina Skokića, Hamdije Čemerlića, Mehmedalije Maka Dizdara, a neke od ulica će nositi imena kvartova u kojim se nalaze poput Šarampov ili Šor.

Za odluku o promjeni naziva ulica glasalo je 19 odbornika, četiri su bila suzdržana, a četiri protiv. Riječ je o odbornicima SNSD-a, koji su naveli kako se ovom odlukom briše sve što je srpsko.

Odlukom Skupštine Grada Bijeljine promijenjeni su sljedeći nazivi ulica: Karađorđeva ubuduće nosi naziv Bijeljinska, Kralja Petra Karađorđevića – Vuka Karadžića, Kosovska – Dr. Hamdije Čemerlića, Vojvode Stepe – Salke Bajrića, Đorđa Vasića i Cara Dušana – Brzava, Kneza Miloša – Šarampov, Vuka Karadžića – Šor, Zmaj Jovina i Srpske vojske – Džemala Bijedića, Marka Kraljevića – Mehmedalije Maka Dizdara, Cerska – Huse Skokića, Moskovska – Bobarovača, Veljka Lukića Kurjaka – Ilindanska, Kolubarska – Mula Alije Sadikovića, Cetinjska – Huseina Ćemerlića, Solunska – Derviša Sušića, Miloša Crnjanskog – Vlagija, Njegoševa i Drinska – Drinska, 27. marta – Zekerijaha Đezića, Majevička – Husein kapetana Gradaščevića, Vojvođanska – Muse Ćazima Ćatića, Braće Lazić – Stara cesta, dio Braće Lazić – Savić bara, ulica Nasihe Kapidžić Hadžić počinje od Ilindanske i završava na raskršću ulica Bobarovača i Alije Isakovića.

Izvor: Klix

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...