Preskoči na glavni sadržaj

KAO NIKAD DO SAD: Pogledajte koliko će hiljada ljudi doći na obilježavanje 20. godišnjice genocida u Srebrenici…

Potpredsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje dvadesete godišnjice genocida u Srebrenici Sadik Ahmetović kazao je za Klix.ba da se sve pripreme za organizaciju obilježavanja 20. godišnjice genocida u Srebrenici privode kraju.


"Godišnjica genocida u Srebrenici bit će obilježena u zemljama širom svijeta. Naš fokus je da sve pripreme privedemo kraju na vrijeme, a svakako jedan od prioriteta je i organizacija sigurnosti. Trenutno sve pripreme idu po planu", kazao je Ahmetović.

On je istakao da se ove godine očekuje dvostruko više posjetitelja, te da će prema procjenama na ispraćaju biti od 50 do 70 hiljada ljudi.

Ahmetović je potvrdio da se na ovogodišnjem Maršu mira koji 8. jula kreće iz nekoliko gradova u BiH prema Srebrenici očekuje učešće i državljana mnogih zemalja širom svijeta.

Marš mira je pješački pohod koji se održava u sklopu obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i njenoj okolini, s ciljem odavanja počasti žrtvama genocida te podsjećanja na stravične zločine koje su počinile snage vojske i policije Republike Srpske, potpomognute snagama iz Srbije, nad Bošnjacima Sigurnosne zone UN-a - Srebrenica u julu 1995. godine.

Nekoliko hiljada osoba činit će kolonu učesnika Marša mira koja ove godine kreće iz Sapne, odnosno iz mjesne zajednice Nezuk. Učesnici će u periodu od tri dana preći put dug 100 kilometara kako bi došli u Potočare i prisustvovali komemoraciji, obavljanju dženaze i ukopu identificiranih žrtava genocida pronađenih u nekoj od masovnih grobnica sa lokaliteta kojim su i sami prolazili u sklopu planirane maršute.

Marš mira traje tri dana, od 08. do 10. jula, a polazi iz Nezuka u periodu između 8:45 sati i 09:00 sati.

Alternativna trasa Marša mira odvijat će se se na relaciji Borak - Potočari u trajanju od dva dana sa znatno manjim brojem učesnika. Kako zbog prohodnosti terena, tako i zbog trajanja, ova putanja se preporučuje učesnicima koji se ne osjećaju dovoljno spremnim za put iz Nezuka, a koji i dalje imaju volju za učešće.

Godišnjica genocida u Srebrenici obilježit će se 11. jula, dana kada je prije dvadeset godina Srebrenica pala u ruke vojnicima Vojske Republike Srpske.

Izvor: Klix

Popularni postovi s ovog bloga

SVE ŽENE HARISA SILAJDŽIĆA: Nećete vjerovati sa koliko je žena bio u braku…

Haris Silajdžić (71), bivši član Predsjedništva BiH i šef bh. diplomatije, i Selma Muhedinović (41), nekada pjevačica, krunisali su ovih dana višegodišnju ljubavnu vezu brakom u jednom sarajevskom restoranu. Ovo je Silajdžiću, koji se povukao iz politike i u posljednje vrijeme se u javnosti pojavljuje kao autor poezije te nerijetko i kao analitičar događaja u arapskom svijetu, treći brak.

PONOSNI PODRINJAC: Dautbašić Nedis - dobitnik priznanja „Srebrena značka“ Univerziteta u Sarajevu

Na svečanoj promociji 09. novembra 2013. godine u dvorani "Juan Antonio Samaranch" u Sarajevu dodijeljeno je 7.097 diploma diplomantima, magistrantima i doktorantima Univerziteta u Sarajevu koji su u protekloj 2012./2013. akademskoj godini završili prvi, drugi i treći ciklus visokog obrazovanja. Najuspješnijim studentima svakog fakulteta i akademije uručena su priznanja "Zlatna značka", "Srebrena značka" te "Povelja Univerziteta u Sarajevu". Među najuspješnijim studentima i ove godine su bili i studenti stipendisti Fondacije „Izvor nade“. Obavili smo razgovor sa jednim od njih.

LEPA BRENA TEK NAKON TOLIKO GODINA OTKRILA: Šta joj se desilo sa suprugom Bobom tokom premijere filma...

Osim što je Lepa Brena svojevremeno bila idol nacije i najveća balkanska zvijezda poznata po muzici, itekako je ostala zapamćena i po filmovima ”Hajde da se volimo”. Upravo na premijeri prvog dijela filma ”Hajde da se volimo” Brena je upoznala i zavoljela svog supruga tenisera Bobu Živojinovića.