Preskoči na glavni sadržaj

KAO NIKAD DO SAD: Pogledajte koliko će hiljada ljudi doći na obilježavanje 20. godišnjice genocida u Srebrenici…

Potpredsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje dvadesete godišnjice genocida u Srebrenici Sadik Ahmetović kazao je za Klix.ba da se sve pripreme za organizaciju obilježavanja 20. godišnjice genocida u Srebrenici privode kraju.


"Godišnjica genocida u Srebrenici bit će obilježena u zemljama širom svijeta. Naš fokus je da sve pripreme privedemo kraju na vrijeme, a svakako jedan od prioriteta je i organizacija sigurnosti. Trenutno sve pripreme idu po planu", kazao je Ahmetović.

On je istakao da se ove godine očekuje dvostruko više posjetitelja, te da će prema procjenama na ispraćaju biti od 50 do 70 hiljada ljudi.

Ahmetović je potvrdio da se na ovogodišnjem Maršu mira koji 8. jula kreće iz nekoliko gradova u BiH prema Srebrenici očekuje učešće i državljana mnogih zemalja širom svijeta.

Marš mira je pješački pohod koji se održava u sklopu obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i njenoj okolini, s ciljem odavanja počasti žrtvama genocida te podsjećanja na stravične zločine koje su počinile snage vojske i policije Republike Srpske, potpomognute snagama iz Srbije, nad Bošnjacima Sigurnosne zone UN-a - Srebrenica u julu 1995. godine.

Nekoliko hiljada osoba činit će kolonu učesnika Marša mira koja ove godine kreće iz Sapne, odnosno iz mjesne zajednice Nezuk. Učesnici će u periodu od tri dana preći put dug 100 kilometara kako bi došli u Potočare i prisustvovali komemoraciji, obavljanju dženaze i ukopu identificiranih žrtava genocida pronađenih u nekoj od masovnih grobnica sa lokaliteta kojim su i sami prolazili u sklopu planirane maršute.

Marš mira traje tri dana, od 08. do 10. jula, a polazi iz Nezuka u periodu između 8:45 sati i 09:00 sati.

Alternativna trasa Marša mira odvijat će se se na relaciji Borak - Potočari u trajanju od dva dana sa znatno manjim brojem učesnika. Kako zbog prohodnosti terena, tako i zbog trajanja, ova putanja se preporučuje učesnicima koji se ne osjećaju dovoljno spremnim za put iz Nezuka, a koji i dalje imaju volju za učešće.

Godišnjica genocida u Srebrenici obilježit će se 11. jula, dana kada je prije dvadeset godina Srebrenica pala u ruke vojnicima Vojske Republike Srpske.

Izvor: Klix

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...