Preskoči na glavni sadržaj

POGLEDAJTE KAKO SU BOŠNJACI ODGOVORILI VUČIĆU NA NAPAD: A je li ovo mučno za Srbe i Srbiju?

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u četvrtak navečer kako je odluka švicarskog pravosuđa da Nasera Orića isporuči Bosni i Hercegovini, a ne Srbiji, "mučan događaj za Srbe", te da će Srbija "iz ove lekcije izvući pouku da pitanje ratnih zločina nije uvijek pitanje pravde već i politike".


U Beogradu na konferenciji za novinare, očito, nije bilo nikoga ko bi Vučića pitao: a zbog čega i s kojim pravom Srbija uopće traži izručenje Nasera Orića? Jesu li se zločini za koje srbijansko pravosuđe sumnjiči Orića desili u Srbiji? Jesu li žrtve iz Srbije? Je li Naser Orić državljanin Srbije?

I na kraju da pita: s kojim pravom čovjek s biografijom poput njegove dijeli nekome moralne i političke lekcije?

A ako već želi da dijeli lekcije i priča o pruženoj ruci Bošnjacima, onda bi država koju Vučić predstavlja morala – umjesto Naserom Orićem kojeg treba prepustiti pravosuđu BiH – da se pozabavi najmanje šestoricom osuđenika i osumnjičenika za ratne zločine koji se nalaze na njenoj teritoriji. To bi bila prava lekcija i konkretan potez ka pomirenju.

Dakle, još jedno pitanje za Vučića moralo bi biti: da je li je za Srbe i Srbiju mučno da se na njenoj teritoriji – na slobodi umjesto u zatvoru – nalazi Mirko Todorović, koji je osuđen na 13 godina zbog zločina u Bratuncu?

Da li je mučno to što u Srbiji slobodno živi Momir Savić, osuđen na 17 godina zbog zločina u Višegradu, ili Boško Lukić, osuđen na 12 godina za zločin u Ključu?

Da li je njemu, Srbima i Srbiji mučno što je bježeći u Srbiju Novak Đukić, koji je osuđen na 20 godina za zločin na Tuzlanskoj kapiji, izbjegao zatvorsku kaznu?

Riječ je o osuđenim ratnim zločincima!

U Srbiji je i Miloš Zekić, kojem je potvrđena optužnica u BiH zbog zločina u Šekovićima, kao i Milorad Pelemiš, osumnjičen za genocid u Srebrenici, a za kojim je raspisana crvena potjernica. Umjesto da bude uhapšen, Pelemiš se pojavljuje na televizji i ruga se žrtvama. Intervju za RTRS snimljen je nigdje drugo do u Beogradu.

Eto Vučiću i državi koju predstavlja zadatka – pohapsi i isporuči BiH. Mučan zadatak, dakako. A ima veze i s pravdom i s politikom.


Tehnička obrada: cikportal.com (CIK.ba)
Piše: E. H. / Faktor.ba

Popularni postovi s ovog bloga

SVE ŽENE HARISA SILAJDŽIĆA: Nećete vjerovati sa koliko je žena bio u braku…

Haris Silajdžić (71), bivši član Predsjedništva BiH i šef bh. diplomatije, i Selma Muhedinović (41), nekada pjevačica, krunisali su ovih dana višegodišnju ljubavnu vezu brakom u jednom sarajevskom restoranu. Ovo je Silajdžiću, koji se povukao iz politike i u posljednje vrijeme se u javnosti pojavljuje kao autor poezije te nerijetko i kao analitičar događaja u arapskom svijetu, treći brak.

PONOSNI PODRINJAC: Dautbašić Nedis - dobitnik priznanja „Srebrena značka“ Univerziteta u Sarajevu

Na svečanoj promociji 09. novembra 2013. godine u dvorani "Juan Antonio Samaranch" u Sarajevu dodijeljeno je 7.097 diploma diplomantima, magistrantima i doktorantima Univerziteta u Sarajevu koji su u protekloj 2012./2013. akademskoj godini završili prvi, drugi i treći ciklus visokog obrazovanja. Najuspješnijim studentima svakog fakulteta i akademije uručena su priznanja "Zlatna značka", "Srebrena značka" te "Povelja Univerziteta u Sarajevu". Među najuspješnijim studentima i ove godine su bili i studenti stipendisti Fondacije „Izvor nade“. Obavili smo razgovor sa jednim od njih.

LEPA BRENA TEK NAKON TOLIKO GODINA OTKRILA: Šta joj se desilo sa suprugom Bobom tokom premijere filma...

Osim što je Lepa Brena svojevremeno bila idol nacije i najveća balkanska zvijezda poznata po muzici, itekako je ostala zapamćena i po filmovima ”Hajde da se volimo”. Upravo na premijeri prvog dijela filma ”Hajde da se volimo” Brena je upoznala i zavoljela svog supruga tenisera Bobu Živojinovića.