Preskoči na glavni sadržaj

AKO EVROPA I OHR NEĆE, AMERIKANCI HOĆE: Pogledajte kako će kazniti Dodika i blokirati mu…

Profesor na Univerzitetu "John Hopkins"u Washingtonu i viši stručni saradnik Centra za transatlantske odnose SAIS iznimno dobro poznaje ovdašnje prostore i pažljivo prati zbivanja u našoj zemlji duže od dvije decenije…

Za Oslobođenje govori o Bosni i Hercegovini, iskoracima i propustima, odnosu SAD-a prema BiH i upozorava: 2020. je vrlo blizu.

Već mjesecima se obilježava 20. godina Daytona: novembarski pregovori 1995. u Vašoj zemlji i potpis na Dejtonski mirovni sporazum u Parizu 14. decembra iste godine bez sumnje su prekinuli rat, no nekako se čini da smo svi očekivali drugačiju Bosnu i Hercegovinu. Kako Vi gledate na protekle dvije decenije BiH?

- Vidim tri različite epizode u postratnom periodu. U prvih jedna i po do dvije godine vidjeli smo kraj sukoba, ali veoma težak period za implementaciju mira. Kulminacija je nastala usvajanjem bonskih ovlasti koje su dodijelile ovlasti visokom predstavniku da donosi zakone i smjenjuje dužnosnike. Nakon toga nastupilo je devet godina ozbiljnog napretka, posebno tokom mandata Wolfganga Petritscha i Paddya Ashdowna. Međutim, odbijanje aprilskog paketa ustavnih promjena 2006. dovelo je do perioda stagnacije koji se nastavio i do danas. Znači, poteškoće, napredak i stagnacija. Ali mir još traje. Za to trebamo biti zahvalni.

Dobar ste poznavalac prilika u mojoj zemlji i nedavno ste u Washingtonu vrlo oštro govorili o mogućem referendumu u Republici Srpskoj. Vi znate da se Milorad Dodik dugo ponosio američkom podrškom, šta mislite - šta se promijenilo pa danas prijeti raspadom zemlje?

- Ne znam ništa o podršci SAD-a Dodiku u ovom momentu. Ne mislim da bi bio dobrodošao čak i kada bi kao turist posjetio SAD. Očekujem da će referendum, ukoliko do njega dođe, ubrzati ozbiljne aktivnosti Vlade SAD-a protiv njega lično, pa makar da to bude zabrana putovanja i zamrzavanja sredstava. Nadam se da će i EU uraditi bar nešto slično tome.Bilo da dođe do referendum ili ne, vrijeme je za potpuni analizu bogatstva i imovine koju su političke vođe u Bosni i Hercegovini stekle. Korupcija i ogoljavanje državne imovine je dokumentovano. Vrijeme je da se to zaustavi.

Cijeli intervju pročitajte u printanom izdanju Oslobođenja.

Popularni postovi s ovog bloga

SVE ŽENE HARISA SILAJDŽIĆA: Nećete vjerovati sa koliko je žena bio u braku…

Haris Silajdžić (71), bivši član Predsjedništva BiH i šef bh. diplomatije, i Selma Muhedinović (41), nekada pjevačica, krunisali su ovih dana višegodišnju ljubavnu vezu brakom u jednom sarajevskom restoranu. Ovo je Silajdžiću, koji se povukao iz politike i u posljednje vrijeme se u javnosti pojavljuje kao autor poezije te nerijetko i kao analitičar događaja u arapskom svijetu, treći brak.

PONOSNI PODRINJAC: Dautbašić Nedis - dobitnik priznanja „Srebrena značka“ Univerziteta u Sarajevu

Na svečanoj promociji 09. novembra 2013. godine u dvorani "Juan Antonio Samaranch" u Sarajevu dodijeljeno je 7.097 diploma diplomantima, magistrantima i doktorantima Univerziteta u Sarajevu koji su u protekloj 2012./2013. akademskoj godini završili prvi, drugi i treći ciklus visokog obrazovanja. Najuspješnijim studentima svakog fakulteta i akademije uručena su priznanja "Zlatna značka", "Srebrena značka" te "Povelja Univerziteta u Sarajevu". Među najuspješnijim studentima i ove godine su bili i studenti stipendisti Fondacije „Izvor nade“. Obavili smo razgovor sa jednim od njih.

LEPA BRENA TEK NAKON TOLIKO GODINA OTKRILA: Šta joj se desilo sa suprugom Bobom tokom premijere filma...

Osim što je Lepa Brena svojevremeno bila idol nacije i najveća balkanska zvijezda poznata po muzici, itekako je ostala zapamćena i po filmovima ”Hajde da se volimo”. Upravo na premijeri prvog dijela filma ”Hajde da se volimo” Brena je upoznala i zavoljela svog supruga tenisera Bobu Živojinovića.