Preskoči na glavni sadržaj

AKO EVROPA I OHR NEĆE, AMERIKANCI HOĆE: Pogledajte kako će kazniti Dodika i blokirati mu…

Profesor na Univerzitetu "John Hopkins"u Washingtonu i viši stručni saradnik Centra za transatlantske odnose SAIS iznimno dobro poznaje ovdašnje prostore i pažljivo prati zbivanja u našoj zemlji duže od dvije decenije…

Za Oslobođenje govori o Bosni i Hercegovini, iskoracima i propustima, odnosu SAD-a prema BiH i upozorava: 2020. je vrlo blizu.

Već mjesecima se obilježava 20. godina Daytona: novembarski pregovori 1995. u Vašoj zemlji i potpis na Dejtonski mirovni sporazum u Parizu 14. decembra iste godine bez sumnje su prekinuli rat, no nekako se čini da smo svi očekivali drugačiju Bosnu i Hercegovinu. Kako Vi gledate na protekle dvije decenije BiH?

- Vidim tri različite epizode u postratnom periodu. U prvih jedna i po do dvije godine vidjeli smo kraj sukoba, ali veoma težak period za implementaciju mira. Kulminacija je nastala usvajanjem bonskih ovlasti koje su dodijelile ovlasti visokom predstavniku da donosi zakone i smjenjuje dužnosnike. Nakon toga nastupilo je devet godina ozbiljnog napretka, posebno tokom mandata Wolfganga Petritscha i Paddya Ashdowna. Međutim, odbijanje aprilskog paketa ustavnih promjena 2006. dovelo je do perioda stagnacije koji se nastavio i do danas. Znači, poteškoće, napredak i stagnacija. Ali mir još traje. Za to trebamo biti zahvalni.

Dobar ste poznavalac prilika u mojoj zemlji i nedavno ste u Washingtonu vrlo oštro govorili o mogućem referendumu u Republici Srpskoj. Vi znate da se Milorad Dodik dugo ponosio američkom podrškom, šta mislite - šta se promijenilo pa danas prijeti raspadom zemlje?

- Ne znam ništa o podršci SAD-a Dodiku u ovom momentu. Ne mislim da bi bio dobrodošao čak i kada bi kao turist posjetio SAD. Očekujem da će referendum, ukoliko do njega dođe, ubrzati ozbiljne aktivnosti Vlade SAD-a protiv njega lično, pa makar da to bude zabrana putovanja i zamrzavanja sredstava. Nadam se da će i EU uraditi bar nešto slično tome.Bilo da dođe do referendum ili ne, vrijeme je za potpuni analizu bogatstva i imovine koju su političke vođe u Bosni i Hercegovini stekle. Korupcija i ogoljavanje državne imovine je dokumentovano. Vrijeme je da se to zaustavi.

Cijeli intervju pročitajte u printanom izdanju Oslobođenja.

Popularni postovi s ovog bloga

UZNEMIRUJUĆI SNIMAK: Pogledajte kako je brutalno ubijena Arnela Đogić iz Olova…

Tijelo ubijene Arnele Đogić iz Olova pronađeno je danas oko 13.00 sati u koritu rijeke Stupčanice. Beživotno tijelo pronađeno je stotinjak metara daleko od litice sa koje je bačeno u subotu. Osumnjičeni za ubistvo djevojke saslušani su u Tužilaštvu ZDK.

SVE ŽENE HARISA SILAJDŽIĆA: Nećete vjerovati sa koliko je žena bio u braku…

Haris Silajdžić (71), bivši član Predsjedništva BiH i šef bh. diplomatije, i Selma Muhedinović (41), nekada pjevačica, krunisali su ovih dana višegodišnju ljubavnu vezu brakom u jednom sarajevskom restoranu. Ovo je Silajdžiću, koji se povukao iz politike i u posljednje vrijeme se u javnosti pojavljuje kao autor poezije te nerijetko i kao analitičar događaja u arapskom svijetu, treći brak.

DA VAM SRCE PREPUKNE: Dubravka Mijatović se herojski držala sve do jednog trenutka…

Bivša supruga glumca Marinka Madžgalja je na komemoraciji bila vidno potresena. Glumac Marinko Madžgalj sahranjen je jučer na Novom bežanijskom groblju uz prisustvo članova porodice, prijatelja i brojnih kolega. Prethodno su se svi oni od glumca oprostili na komemoraciji u ``Ateljeu 212``.