Preskoči na glavni sadržaj

EVROPA PALA NA KOLJENA PRED ERDOGANOM: Pogledajte zašto EU Turskoj mora dati tri milijarde eura…

Lideri Evropske unije (EU), koji su se danas sastali s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom na samitu u Briselu, kako bi razgovarali o rješavanju izbegličke krize, žele pomoć Turske, ali istovremeno upozoravaju da ne treba previše obećavati Ankari.  

Davutoglu za to vrijeme najavljuje novu eru u odnosima s EU.


Na vanrednom samitu u sjedištu Unije razmatran je plan da se Turskoj ponude tri milijare eura, ublažavanje viznih restrikcija i brži proces pristupanja EU u zamjenu za strožu kontrolu Ankare na granicama i preuzimanje nekih od migranata koji ne ispunjavaju uslove za azil u Evropi.

Davutoglu je na otvaranju samita rekao da je "zahvalan evropskim liderima na ovom novom početku, koji je, ne samo početak sastanka, već i novog procesa od velikog značaja za budućnost naše zajedničke veze u Evropi."

Predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk jasno je rekao Davutogluu da u zamjenu za pomoć EU očekuje "brzo i znatno smanjenje broja neregularnih migranta koji stižu u Evropu."

Uz to, kako je dodao, zemlje EU žele da Turska "ostvari zajednički cilj približavanja kroz provođenje reformi, poštovanje najviših standarda ljudskih prava i medijskih sloboda, i primjenu dogovorene mape puta i standarda", koji su dio pristupnih pregovora, prenosi agencija AP.

Tusk smatra da je dužnost EU da štiti vanjske granice i da to ne može da prepusti nekoj trećoj zemlji.

Francuski predsjednik Francois Hollande izjavio je da želi "sporazum s Turskom po kojem bi Turska preuzela obaveze, Evropa pružila podršku, a izbjeglice bile primljene".

Mnoge evropske zemlje su u posljednje vrijeme revidirale svoju inače mlaku podršku bliskim odnosima s Turskom zbog izbjegličke krize.

- Turska ima prava da očekuje pomoć EU - rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel.

Belgijski premijer Charles Michel rekao je, međutim, da Turska "ne može da dobije bjanko ček" za evropsku pomoć kako bi se izborila za oko dva miliona izbjeglica, kao i da je Turska "još daleko od članstva."

Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Federica Mogherini rekla je da ima dovoljno stvari koje vezuju dvije strane.

- Tuska i Evropa su potrebne jedna drugoj. Suočeni smo s istim problemima, od rata u Siriji do terorizma i stabilnosti, odnosno nestabilnosti u regionu. Mi možemo da budemo partneri i treba sa stavimo sva pitanja na sto - navela je ona.

Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM), u Evropu je ove godine ušlo gotovo 900.000 ljudi koji bježe od sukoba i siromaštva na Bliskom istoku, u Africi i Aziji, tražeći utočište ili posao.

Više od 600.000 je došlo preko Grčke, a mnogi su prešli more iz Turske, podsjeća AP.

Tehnička obrada: cikportal.com (CIK.ba)

Piše: Avaz

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.