Preskoči na glavni sadržaj

Zločinac Mladić je išao kod vračara da sazna zašto se ubila njegova kćerka…

Prije sedam godina u britanskom Timesu naišla je na članak koji ju je potresao. Radilo se o Ani Mladić, kćerki srpskoga generala Ratka  Mladića, čovjeka koji je tokom desetljeća i po bio najtraženiji ratni zločinac u Evropi, direktno odgovoran za ratne zločine u Bosni.

Ana Mladić ubila se u proljeće 1994. godine, imala je 23 godine. Samoubistvo je počinila omiljenim pištoljem svog oca. Godinu dana nakon tragedije, u julu 1995., general Ratko Mladić počinio je najveći pokolj na evropskom tlu od Drugoga svjetskog rata: naredio je ubistva osam hiljada Muslimana u bosanskom gradu Srebrenici, prenosi Jutarnji. hr.


Grčka tragedija

Zgrožena, u tom je trenutku pomislila: ova priča ima sve elemente grčke tragedije, ona mora biti ispričana.

Iznosi to Clara Usón, 52-godišnja španska spisateljica iz Barcelone čiji posljednji roman “La hija del Este” (u slobodnom prijevodu “Kći s Istoka”), u izdanju kuće Seix Barral, za podlogu ima krvave događaje s naših prostora. Usón je dosad napisala šest romana i dobila četiri književne nagrade.

“Kći s Istoka” prevedena je na talijanski i nizozemski jezik. Na talijanskom tržištu zove se “Kći”, u Nizozemskoj su ga naslovili “Ana Mladić”. Tri godine spisateljica je intenzivno prikupljala građu, marljivo slažući realnost u fikciju. Uz čitatelje, roman je u kratko vrijeme osvojio dvije književne nagrade: Ciudad de Barcelona i Premio nacional de la Crítica, vrlo prestižno priznanje u španskim okvirima.

Ko je njena junakinja? Ana Mladić bila je privlačna, vedra djevojka, među najboljim studenticama beogradskog Medicinskog fakulteta, korak do diplome. Oca je obožavala; generala koji je nizao pobjede i koji ju je, kao svoju mezimicu, ludo volio. Nekoliko sedmica prije nego što će umrijeti, u martu 1994., Ana je otputovala u Moskvu na maturalnu večer. Tamo se nešto dogodilo, jer vratila se drugačija Ana: tužna, neraspoložena, depresivna. Djevojka je 24. marta pucala sebi u glavu.

“Zašto? To je misterij koji sam u svom romanu pokušala odgonetnuti. Prvotna ideja bila je fokusirati se na porodicu i osobnu dramu Ane Mladić. Pojave li se pri stvaranju priče anahronizmi i određene netačnosti, lako ću, mislila sam, obojiti događaje u romanu. Međutim, ubrzo mi je postalo jasno da to neće ići tako. S obzirom na ulogu Ratka Mladića u Hrvatskoj i Bosni, uvidjeh da neću moći ispričati priču a da se ne dotaknem glavnog okvira: krvavog raspada Jugoslavije. Morala sam uroniti u kolektivnu dramu”, otkriva spisateljica.

Vjerovala je da će za dva, tri mjeseca dobiti sliku o tome što se tačno zbilo u posljednjem konfliktu na Balkanu; no jako se prevarila. Iako je rat u Bosni prilično dobro dokumentiran, zbio se nedavno i televizijske ekipe puno toga su snimale, te iako je na raspolaganju imala hrpu novinskog materijala iz stranih medija, audiovizualne dokumente, knjige i filmove, uvidjela je da na taj način neće uspjeti odgonetnuti ono što se (isprva) činilo neuhvatljivom zbrkom. Trebala je saznati verziju svih strana uključenih u rat, sagledati stajališta Srba, Hrvata i Bošnjaka, opisuje autorica. Kontaktirala je Gloriju Blažanović, hrvatsku prevoditeljicu rođenu u Bosni, koja se kasnije nastanila u Španiji.

“Krenule smo žestoko. Gloria je odradila lavovski posao. Prevela je gotovo sve novinske članke zaraćenih strana, razne snimke i blogove te dvije knjige o Ratku Mladiću na ćirilici, koje je napisala Ljiljana Bulatović, srpska novinarka, ultranacionalistkinja i osobna Mladićeva prijateljica. Upravo kroz te knjige saznala sam dragocjene detalje o Ani i njenom ocu”, kaže Usón.

Potpune događaje, međutim, niko ne zna. Smrt Ane Mladić zauvijek će ostati enigma koju je sa sobom ponijela u grob. Njen je otac, nakon Anine smrti, čak otišao do neke vračare ne bi li saznao pravi razlog tragedije.

Autorica je, dakako, morala opravdati smrt glavne junakinje. Njeno samoubistvo puno je, kaže, moćne simbolike. Primjerice, odluka da će se ubiti omiljenim pištoljem svoga oca. Bio je to poluautomatski pištolj Zastava koji je 60-ih godina prošloga stoljeća Ratko Mladić dobio na poklon. Darovali su mu ga kolege s beogradske Vojne akademije kada je diplomirao kao najbolji kadet u klasi. Razdragano je izjavio da će iz njega pucati samo da proslavi rođenje svojih unuka. Ana, koja je onda bila djevojčica, kasnije je znala reći da će njezina djeca nositi očevo prezime kako bi on mogao zapucati iz te Zastave. A onda, u porodičnoj kući punoj modernog oružja, djevojka za svoju smrt odabire pištolj koji je trebao obilježiti nastavak porodične loze.

Govorkanja i nagađanja

Taj čin je pun simbolike. Kao da je ocu željela poručiti: ubila sam se zbog tebe. Ratko Mladić nikada nije prihvatio da mu se kći sama ubila, ponavljao je da je riječ o ubistvu, govorio je da ona nikada ne bi uzela Zastavu jer je znala koliko mu taj pištolj znači. Međutim, niko ne zna potpunu verziju događaja, stoga mi je preostalo da romantiziram, da nagađam njezine razloge, što sam i učinila, koristeći biografske podatke, govorkanja i nagađanja koja su o tom događaju kružila bosanskim i srpskim medijima”, pojašnjava spisateljica.

Poput većine krvnika, i Ratko Mladić imao je, nastavlja autorica, barem dva lica: otac pun ljubavi, vjeran muž, pošten čovjek, to je bilo njegovo lice na svjetlu. Drugo lice, koje mu je bilo zaklonjeno sjenom i koje njegova kći nije poznavala, bilo je lice čovjeka koji je ubijao ljude, uključujući djecu, žene i starce. Možda je to lice u sjeni Ana otkrila u Moskvi? Je li tamo gledala televiziju, čula nešto o svom ocu? Ili joj je neko nešto ispričao? Je li se ubila zato što nije mogla podnijeti teret, a to je biti kći “Bosanskog Mesara”, kako su ga mediji nazivali? Je li ga tako htjela kazniti? Je li je očeva krivnja, naslijeđena i nepravedna, gušila da nastavi život? Je li se žrtvovala kao moderna Ifigenija, kako bi otac prestao ubijati?

Popularni postovi s ovog bloga

UZNEMIRUJUĆI SNIMAK: Pogledajte kako je brutalno ubijena Arnela Đogić iz Olova…

Tijelo ubijene Arnele Đogić iz Olova pronađeno je danas oko 13.00 sati u koritu rijeke Stupčanice. Beživotno tijelo pronađeno je stotinjak metara daleko od litice sa koje je bačeno u subotu. Osumnjičeni za ubistvo djevojke saslušani su u Tužilaštvu ZDK.

SVE ŽENE HARISA SILAJDŽIĆA: Nećete vjerovati sa koliko je žena bio u braku…

Haris Silajdžić (71), bivši član Predsjedništva BiH i šef bh. diplomatije, i Selma Muhedinović (41), nekada pjevačica, krunisali su ovih dana višegodišnju ljubavnu vezu brakom u jednom sarajevskom restoranu. Ovo je Silajdžiću, koji se povukao iz politike i u posljednje vrijeme se u javnosti pojavljuje kao autor poezije te nerijetko i kao analitičar događaja u arapskom svijetu, treći brak.

DA VAM SRCE PREPUKNE: Dubravka Mijatović se herojski držala sve do jednog trenutka…

Bivša supruga glumca Marinka Madžgalja je na komemoraciji bila vidno potresena. Glumac Marinko Madžgalj sahranjen je jučer na Novom bežanijskom groblju uz prisustvo članova porodice, prijatelja i brojnih kolega. Prethodno su se svi oni od glumca oprostili na komemoraciji u ``Ateljeu 212``.