Preskoči na glavni sadržaj

SUSRET ANGELINE JOLI I ERDOGANA: Pogledajte šta je glumica rekla predsjedniku Turske…

- Američka oskarovka, glumica i režiserka, na Svjetski dan izbjeglica boravi u Turskoj kako bi posjetila sirijske i iračke izbjeglice koje su pobjegle u Tursku od sukoba u njihovim zemljama...

U razgovoru, nažalosti, ili na sreću, Ergodan i Jilie nisu spominjali nikako Bosnu i Hercegovinu...


Holivudsku zvijezdu i ambasadoricu dobre volje Visokog komesarijata za izbjeglice pri Ujedinjenim narodima (UNHCR) Angelinu Jolie, koja je sinoć doputovala u tursku južnu provinciju Mardin kako bi posjetila sirijske izbjeglice, primio je danas predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan, javlja Anadolu Agency (AA).

Susretu sa Erdoganom prisustvovao je i visoki komesar za izbjeglice UNHCR-a Antonio Guterres koji se nalazi u višednevnoj posjeti Turskoj.

Inače, 20. juni obilježava se kao Svjetski dan izbjeglica. Tim povodom iz UN-a je saopćeno kako je na kraju prošle godine u svijetu zabilježeno oko 59 miliona izbjeglica, što je rekordan broj otkako se broj izbjeglica počeo evidentirati.

Turska je zemlja koja trenutno zbrinjava najveći broj izbjeglica. Prema podacima UNHCR-a, Turska je zbrinula više od dva miliona izbjeglica među kojima je većina iz sukobima zahvaćenih Sirije, Iraka i Afganistana.

Američka oskarovka, glumica i režiserka, doputovala je u Tursku privatnim avionom kako bi se sastala sa sirijskim i iračkim izbjeglicama koje su u Turskoj našle utočište u privremenom izbjegličkom centru u distriktu Midyat u Mardinu.

UN-ov visoki komesar za izbjeglice Antonio Guterres izjavio je ranije da Turska trenutno zbrinjava najveći broj izbjeglica u svijetu, ali da za to ima izuzetno slabu podršku od drugih zemalja.

„Procjenjujemo da danas u Turskoj ima više od dva miliona izbjeglica. Turska je velikodušno otvorila granice mnogim Sirijcima, Iračanima i Afganistancima. To je posebno značajno u današnjem svijetu gdje su brojne granice zatvorene i podignuti novi zidovi“, kazao je Guterres ove sedmice na predstavljanju godišnjeg izvještaja UNHCR-a o globalnim trendovima u Istanbulu.

Prema podacima UNHCR-a, Turska koja sa Sirijom ima granicu dugu 900 kilometara, primila je 1.772.535 samo sirijskih izbjeglica, a val izbjeglica ka Turskoj i dalje traje. U posljednje dvije sedmice turski granični prijelaz Akcakale prešlo je više od 23.000 sirijskih izbjeglica iz pograničnog grada Tal Abyada.

Jolie je posjetila Tursku i 2012. godine kad se susrela sa sirijskim izbjeglicama, zajedno sa Guterresom u Gaziantepu i Kilisu. Ona je tada odala priznanje turskim vlastima na brizi o narodu Sirije. Jolie je i 2011. godine posjetila tursku južnu provinciju Hatay - 20 kilometara od sirijske granice - kako bi se susrela sa izbjeglicama iz Sirije. Zajedno sa predstavnicima UNHCR-a i turske vlade posjetila je izbjeglički kamp Altinozu u kojem je tada bilo smješteno 1.700 sirijskih izbjeglica.

"Ljudi su došli u ovaj kamp u strahu za vlastite živote i mnogi su mi kazali kako brinu za svoje najbliže koji su još u Siriji", kazala je tada Jolie.

Turska je za zbrinjavanje izbjeglica dosad uložila više od šest milijardi dolara, dok je od međunarodne zajednice dobila pomoć od oko 300 miliona dolara.

Tehnička obrada: cikportal.com (CIK.ba)

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.