Preskoči na glavni sadržaj

Pogledajte kako su zločinci u Višegrado palili i djecu… Upozoravamo da je sadržaj UZNEMIRUJUĆI…

Sa višegradske ćuprije danas su u Drinu bačene ruže u znak sjećanja na tri hiljade ubijenih Bošnjaka u ovom gradu.

Godišnjicu zločina obilježili su najbliži članovi porodica, poručujući da kosti njihovih najbližih još nisu pronađene isto kao što nisu procesuirani ratni zločinci odgovorni za ubijanja u Višegradu kobne 1992. godine.



Od maja do septembra 1992. godine u ovom gradu je ubijeno tri hiljade Bošnjaka, ističu u Udruženju "Višegrad 92". Među njima je i Omer Šeta koji je odveden iz svog doma i od tada do danas mu se gubi svaki trag.

"Sutra će biti 24 godine od kada je nestao moj brat Omer ovdje u Višegradu. Nikad do danas ga nismo pronašli. Tuga i bol ostat će vječno. Niko da kaže gdje je, mada mnogi znaju. Nije samo moj brat nestao, mnogi su. Njega je odveo Milan Lukić, njega i braću Kurspahiće. Imaju živi svjedoci koji su to gledali a iza njega je evo ostala supruga i dva sina", priča sa suzama Bahra Neretlić, sestra ubijenog Omera Šete.

Teška su i bolna sjećanja koja Višegrađani dijele danas na ćupriji. Safet Avdić iz Veljeg Luga izgubio je suprugu i 27 članova bliže porodice.

"Izgubio sam suprugu i još 27 iz familije Avdići, za dvije semdice. Svake godine sam ovdje, niti jedno tijelo nije ekshumirano. Teško je preživljavati ovo, kao da je bilo jučer. Mladi su otišli odavde, vani su ili u Federaciji, rijetki su povratnici, stariji uglavnom dođu, ko dobije donaciju ali teško je i to. Treba apelovati na bošnjački narod da se vraćaju ovdje, da izađu i da glasaju jer ako ne glasamo ovdje i ne ostvarimo svoja prava mi nemamo šta tražiti u ovom gradu", poručuje Safet Avdić.

Behija Veljan, supruga ubijenog Ismeta Veljana iz svoje kuće na Bikavcu gledala je kako ubijaju na ćupriji.

"Muž mi je Ismet Veljan bio među prvima u SDA stranci kad je Užički korpus došao, oni su držali straže, bio je peti među 50 njih.Odveli su ga i ubili. Prva grobnica koja je otkrivena u Kurtalićima mislim 2000 godine našli smo ga, nije imao glave samo tijelo. Bio je zakopan na mezarju u Stražištu kao neidentifikovan, kasnije sam ja apelovala da se ekshumiraju tijela i utvrdi identitet. Sve mi je pobijeno na Bikavcu, a danas mi je gore ovdje doći nego na Stražište. Jer ja sam sa svoje kuće na Bikavcu gledala svaki dan kako dovode na most, ubijaju i bacaju s jedne i s druge strane, bila sam očevidac. Ovo je krvava Drina, krvavi Višegrad, sve je ovo krvavo", kaže Behija Veljan.

Iako je najodgovorniji za ratne zločine u Višegradu, Milan Lukić, pravosnažno osuđen na doživotnu robiju, porodice ubijenih nisu zadovoljne sa procesuiranjem ostalih učesnika u zločinima na području Višegrada.

"Tužno je govoriti o emocijama jer nema nijedne osobe koja nije nekog izgubila na ovom mostu. Ovo cijeli svijet zna, šta je ovaj most, ova ćuprija, Drina je najveća grobnica na svijetu. Ne možemo biti zadovoljni procesuiranjem ratnih zločinaca jer i dok mi ovo obilježavamo oni šetaju slobodno", kaže Hedija Kasapović, predsjednica Udruženja "Višegrad '92" .

Dodaje da 24 godine nakon zločina u Višegradu porodice tragaju za posmrtnim ostacima više od hiljadu ubijenih.

Klix

Popularni postovi s ovog bloga

SVE ŽENE HARISA SILAJDŽIĆA: Nećete vjerovati sa koliko je žena bio u braku…

Haris Silajdžić (71), bivši član Predsjedništva BiH i šef bh. diplomatije, i Selma Muhedinović (41), nekada pjevačica, krunisali su ovih dana višegodišnju ljubavnu vezu brakom u jednom sarajevskom restoranu. Ovo je Silajdžiću, koji se povukao iz politike i u posljednje vrijeme se u javnosti pojavljuje kao autor poezije te nerijetko i kao analitičar događaja u arapskom svijetu, treći brak.

PONOSNI PODRINJAC: Dautbašić Nedis - dobitnik priznanja „Srebrena značka“ Univerziteta u Sarajevu

Na svečanoj promociji 09. novembra 2013. godine u dvorani "Juan Antonio Samaranch" u Sarajevu dodijeljeno je 7.097 diploma diplomantima, magistrantima i doktorantima Univerziteta u Sarajevu koji su u protekloj 2012./2013. akademskoj godini završili prvi, drugi i treći ciklus visokog obrazovanja. Najuspješnijim studentima svakog fakulteta i akademije uručena su priznanja "Zlatna značka", "Srebrena značka" te "Povelja Univerziteta u Sarajevu". Među najuspješnijim studentima i ove godine su bili i studenti stipendisti Fondacije „Izvor nade“. Obavili smo razgovor sa jednim od njih.

LEPA BRENA TEK NAKON TOLIKO GODINA OTKRILA: Šta joj se desilo sa suprugom Bobom tokom premijere filma...

Osim što je Lepa Brena svojevremeno bila idol nacije i najveća balkanska zvijezda poznata po muzici, itekako je ostala zapamćena i po filmovima ”Hajde da se volimo”. Upravo na premijeri prvog dijela filma ”Hajde da se volimo” Brena je upoznala i zavoljela svog supruga tenisera Bobu Živojinovića.