Preskoči na glavni sadržaj

Uoči početka obilježavanja Dana bijelih traka u prijedorskom kafiću "Papa Joe" dogodio se incident.

Bivšoj glasnogovornici haškog tužilaštva Florence Hartmann i zagrebačkom fotografu Hrvoju Polanu konobar je odbio poslužiti piće jer su oko ruke imali zavezane bijele trake.


Hartmann je u izjavi za N1 rekla kako je to “očiti slučaj diskriminacije na javnom prostoru i ugostiteljskom objektu, jer je BiH u svojoj cjelovitosti potpisnica konvencije o ljudskim pravima Vijeća Europe”, te je navela kako će incident tokom dana prijaviti policiji.

Prema njenim riječima jedan od uposlenika kafića pitao ju je "zašto još nije u zatvoru", a drugi joj je rekao kako "bijelu traku ne smije nositi u njegovom kafiću jer se gosti tako uznemiruju prošlošću."

Dan bijelih traka obilježava se u Prijedoru 31. maja kao podsjetnik na čin kada je nesrpskom stanovništvu prije 24 godine rečeno da na vidna mjesta istaknu bijele trake, a na kuće bijele čaršafe.


To je, po mnogima, bio uvod u ono što će se događati u narednim godinama na teritoriji općine Prijedor kada je riječ o hapšenjima, zarobljeništvu, odvođenju u logore, ubistvima.

Inicijativa ‘Jer me se tiče’ već godinama organizira mirno okupljanje u Prijedoru na današnji datum, tražeći da se podigne spomenik 102 ubijena djeteta. Službenog odgovora prijedorskih vlasti do danas nema.



 Izvor: Hrvoje Polan N1

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...