Preskoči na glavni sadržaj

KAKAV ŠOK ZA SRBIJU: Bosanci slave… Evropa odlučila da će BiH prekoreda ući u EU…

Ko koga i kako može “preko reda” ubaciti u EU? Za Evropejce koji su malo udaljeniji od našeg regiona, to je besmislena priča. Za političare u regionu, to je rješenje. Sad samo treba shvatiti da li EU prima nove članice da bi riješila njihove probleme ili obrnuto, da zaštiti svoje interese?


Zagovaranja i pregovaranja unutar EU da neka zemlja postane dio zajednice ”preko reda”, nisu rijetka. To se dešava i dešavaće se u trenucima kada se interesi poklope, kažu stručnjaci za EU integracije.



Često se govori da ne bi bilo loše razmisliti, o tome da se izvrši tzv. paketno primanje, da se kompletna regija posmatra kao jedna cjelina i da se u tom smislu pregovara, kaže Adnan Huskić, ekspert za EU integracije.

Tome u prilog govori i prijedlog ministra inostranih poslova Austrije Sebastijana Kurca, koji je poručio je da evropski mirovni projekt nije zaključen bez članstva zemalja Zapadnog Balkana u EU.

"Austrija bi profitirala od evropske perspektive zemalja Zapadnog Balkana, jer smo veoma blizu tog regiona. Imamo i puno preduzeća koja su tako aktivna, tako da veliki broj radnih mjesta zavisi od toga. Isto tako bezbjednost Austrije je u neposrednoj zavisnosti od stanja na Zapadnom Balkanu.

Važno je shvatiti da svaka zemlja unutar EU ima i svoje interese, na osnovu kojih odlučuju za ili protiv. Većina zemalja unutar EU okrenuta je svojim problemima. Promjene će se dešavati i unutar same EU.

Imate situaciju koja je postojala 2004, kada su sve države ušle odjednom iako su se približavale EU u tzv. ragati, svaka zemlja je pojedinačno ispunjavala svoje uslove, ali zbog drugih pitanja, posebno NATO-a, politički proces se ubrzao, kaže Huskić.

S druge strane, postoje i veliki protivnici proširenja. Jedan od njih je bivši komesar EU Mario Monti koji na sav glas, po cijeloj Evropi, zagovara tezu da je proširenje na istok bila greška. Upravo takvi zagovaraju stroga pravila. Jedno od njih je da u EU nema ubacivanja preko reda, EU mora štititi svoje interese. BiH svoje. A to je da vrijedno i dosljedno radi na ispunjavanju postavljenih uslova.

Jedno od dodatnih pitanja, odnosno uslova ka EU je i pitanje regionalne saradnje. U ovom trenutku, regionalna saradnja, odnosi na relacijama Beograd-Zagreb-Sarajevo, nikad lošija, kažu eksperti. Možda baš to može biti pokretač za nova politička razmatranja o proširenju EU.

TV1

Popularni postovi s ovog bloga

SVE ŽENE HARISA SILAJDŽIĆA: Nećete vjerovati sa koliko je žena bio u braku…

Haris Silajdžić (71), bivši član Predsjedništva BiH i šef bh. diplomatije, i Selma Muhedinović (41), nekada pjevačica, krunisali su ovih dana višegodišnju ljubavnu vezu brakom u jednom sarajevskom restoranu. Ovo je Silajdžiću, koji se povukao iz politike i u posljednje vrijeme se u javnosti pojavljuje kao autor poezije te nerijetko i kao analitičar događaja u arapskom svijetu, treći brak.

PONOSNI PODRINJAC: Dautbašić Nedis - dobitnik priznanja „Srebrena značka“ Univerziteta u Sarajevu

Na svečanoj promociji 09. novembra 2013. godine u dvorani "Juan Antonio Samaranch" u Sarajevu dodijeljeno je 7.097 diploma diplomantima, magistrantima i doktorantima Univerziteta u Sarajevu koji su u protekloj 2012./2013. akademskoj godini završili prvi, drugi i treći ciklus visokog obrazovanja. Najuspješnijim studentima svakog fakulteta i akademije uručena su priznanja "Zlatna značka", "Srebrena značka" te "Povelja Univerziteta u Sarajevu". Među najuspješnijim studentima i ove godine su bili i studenti stipendisti Fondacije „Izvor nade“. Obavili smo razgovor sa jednim od njih.

LEPA BRENA TEK NAKON TOLIKO GODINA OTKRILA: Šta joj se desilo sa suprugom Bobom tokom premijere filma...

Osim što je Lepa Brena svojevremeno bila idol nacije i najveća balkanska zvijezda poznata po muzici, itekako je ostala zapamćena i po filmovima ”Hajde da se volimo”. Upravo na premijeri prvog dijela filma ”Hajde da se volimo” Brena je upoznala i zavoljela svog supruga tenisera Bobu Živojinovića.