Preskoči na glavni sadržaj

REAKCIJA NA GRANIČNIM PRIJELAZIMA: Ovo je prvi odgovor države BiH na nelegalni referendum…

Kada, na primjer, iz Crne Gore preko graničnog prelaza Sitnica kod Trebinja ulazite u Bosnu i Hercegovinu dočekuje vas znak na kojem nema ni pomena države čija teritorija je pred vama. Umjesto toga, tu je velika tabla sa ćiriličnim natpisom "Dobro došli u Republiku Srpsku" i engleskim "Welcome to Repuplic of Srpska.


Osim što zbunjuje turiste, ova praksa i degradira simbole države na čijoj teritoriji se entiteti nalaze. Kako stvari stoje, i to će uskoro biti promijenjeno.

Naime, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju u UIOBiH Ratko Kovačević potvrdio da kada je riječ o državnim obilježjima na graničnim prijelazima, na njima moraju stajati sva obilježja države BiH.

Ovo je potvrdila i glasnogovornica Granične policije BiH Sanela Dujković koja je kazala za Fenu da je Vijeće ministara BiH u martu 2016. zadužilo sve bh. institucije da poduzmu mjere radi otklanjanja uočenih nedostataka ili nepravilnosti pri isticanju zastava BiH na institucijama, graničnim prijelazima i diplomatsko-konzularnim predstavništvima.

- Granična policija BiH zadužila je sve organizacione jedinice da uklone uočene nedostatke i zamijene zastave te su podijeljene 144 nove zastave za jarbole i 105 novih zastava za smještajne objekte organizacionih jedinica - kazala je Dujković.

Naglašava da na graničnom prijelazu ne može stajati samo tabla s nazivom nekog od bh. entiteta ili zastava entiteta, a da nisu postavljene tabla i zastava Bosne i Hercegovine.

Bosna i Hercegovina ima 83 granična prijelaza od čega je 55 međunarodnih, a 28 za pogranični saobraćaj. U međunarodne granične prijelaze se ubrajaju i četiri međunarodna aerodroma u BiH - Sarajevo, Tuzla, Mostar i Banja Luka.

Bportal.ba/S.H

Popularni postovi s ovog bloga

KO GOD SEBE SMATRA ČOVJEKOM: Ovaj film o genocidu u Srebrenici treba pokazati svojoj djeci... + VIDEO

Pogledajte dokumantarni film o padu Srebrenice i genocidu koje su pčinile srpske snage nad nedužnim bošnjačkim civilnim stanovništvom... Pogledajte ovaj film i pokažite ga svojoj djeci da se istina nikad ne zaboravi...

ADEM MEHMEDOVIĆ: Nikada neću zaboraviti pakao u Srebrenici i vojnika koji me spasio…

Adem Mehmedović je još kao dječak preživio pakao i svjedočio mučnim scenama koje su provodile srpske agresorske snage u Srebrenici u julu 1995. godine. Adema, iako je bio dijete,  srpski su vojnici odvojili u grupu “odraslih”, onih kojih danas nema, ali je pukom srećom ipak ostao živ. U razgovoru za Faktor.ba Adem je govorio o tim užasnim danima i svemu što je preživio zajedno sa svojom rodbinom, ali i o svojoj odluci da se nakon svega vrati u Srebrenicu.

UPOZORENJE - SCENE MOGU BITI UZNEMIRUJUĆE: Pogledajte rijeto viđene golgotke genocida u Srebrenici... + VIDEO

Pogledajte samo jedan od dokumantarnih filmova koji govori o golgoti genocida u Srebrenici... Upozoravamo osjetljive osobe scene mogu biti uznemirujuće...