Preskoči na glavni sadržaj

OVAKO TO RADE PODRINJCI: Pogledajte kako se u Cerskoj obilježavaju dani otpora - VIDEO

Na magistralnog puta Vlasenica – Zvornik, negdje između Nove Kasabe i Konjević Polja, odvaja se rukavac koji vodi do brojnih mahala, a koje skupa čine selo Cersku. Do agresije na Bosnu i Hercegovinu ovdje je živjelo oko 6000 stanovnika, a 1992. godine Cerska je bila jedino mjesto u opštini Vlasenica koje nije bilo pod srpskom kontrolom.


Cerska je pala početkom marta 1993., a 1995., nakon pada Srebrenice, u okolini ovog mjesta su počinjeni brojni zločini nad Bošnjacima koji su se pokušavali probiti prema Tuzli, tada najvećoj slobodnoj teritoriji. Prije rata Cerska je u cjelosti pripadala Vlasenici, da bi u postdejtonskom vremenu jedan njen dio pripao novoformiranoj opštini Milići.

Povratkom preživjelih mještana, polako se vraća i život u ovo mjesto. Lutajući reporteri Tuzlarija svojevremeno su posjetili Cersku kako bi dali podršku obilježavanju Dana otpora agresoru. Prvog dana manifestacije priređen je kulturno-vjerski program tokom kojeg su se mještani prisjetili ubijenih komšija i članova porodica.

Drugog dana organizovan je vašar, pa su se u Cersku sjatili povratnici iz gotovo cijelog Podrinja. Kako nam reče jedan mještanin, neka malo pjesme i veselje, da se narod opusti.



Vašari su dobra prilika da se ljudi vide, da se nešto pazari, ali i da se proveseli, uz nezaobilazne zvuke izvorne muzike. Ovogodišnji vašar obogaćen je raznim sadržajima, pa je tako održan turnir u malom fudbalu, bacanje kamena s ramena, a najviše pažnje izazvala je igra razbijanje lonca. Naime, takmičari svezanih očiju i sa drvenom palicom u ruci pokušavaju da razbiju lonac. Najuspješniji takmičari budu i novčano nagrađeni.



Poseban šmek vašaru daje miris pečenja. Tu su i nezaobilazne šećerne vate, orašnice, ciglice, halva i druge slastice koje se godinama prave na isti način. Jednom riječju, prodaje se i nudi mnogo toga i najveća draž je što se takva roba rijetko gde može videti osim na ovom jedinstvenom vašarskom druženju.

Vašar u malim zajednicama, poput Cerske, nije samo niz tezgi sa kineskom robom. To je za ovo selo, ali i sva okolna mjesta, događaj godine koji se propušta samo uz "debeo" razlog.

Izvor: Tuzlarije.net

Popularni postovi s ovog bloga

SVE ŽENE HARISA SILAJDŽIĆA: Nećete vjerovati sa koliko je žena bio u braku…

Haris Silajdžić (71), bivši član Predsjedništva BiH i šef bh. diplomatije, i Selma Muhedinović (41), nekada pjevačica, krunisali su ovih dana višegodišnju ljubavnu vezu brakom u jednom sarajevskom restoranu. Ovo je Silajdžiću, koji se povukao iz politike i u posljednje vrijeme se u javnosti pojavljuje kao autor poezije te nerijetko i kao analitičar događaja u arapskom svijetu, treći brak.

PONOSNI PODRINJAC: Dautbašić Nedis - dobitnik priznanja „Srebrena značka“ Univerziteta u Sarajevu

Na svečanoj promociji 09. novembra 2013. godine u dvorani "Juan Antonio Samaranch" u Sarajevu dodijeljeno je 7.097 diploma diplomantima, magistrantima i doktorantima Univerziteta u Sarajevu koji su u protekloj 2012./2013. akademskoj godini završili prvi, drugi i treći ciklus visokog obrazovanja. Najuspješnijim studentima svakog fakulteta i akademije uručena su priznanja "Zlatna značka", "Srebrena značka" te "Povelja Univerziteta u Sarajevu". Među najuspješnijim studentima i ove godine su bili i studenti stipendisti Fondacije „Izvor nade“. Obavili smo razgovor sa jednim od njih.

LEPA BRENA TEK NAKON TOLIKO GODINA OTKRILA: Šta joj se desilo sa suprugom Bobom tokom premijere filma...

Osim što je Lepa Brena svojevremeno bila idol nacije i najveća balkanska zvijezda poznata po muzici, itekako je ostala zapamćena i po filmovima ”Hajde da se volimo”. Upravo na premijeri prvog dijela filma ”Hajde da se volimo” Brena je upoznala i zavoljela svog supruga tenisera Bobu Živojinovića.